Må man egentlig tisse op af naboens hæk

Hvis man skal – ja så skal man jo… men hvordan er det lige, hvis “vandingen” foregår ind i nabohækken?

det har Bolius.dk sat fokus på:

Der er ingen love eller regler, der forbyder dig at lade vandet på din egen grund. Dermed kan du altså frit tisse i blomsterbedet eller op ad dit og naboens fælleshegn eller hæk.

Du kan dog komme i problemer, hvis din nabo på den anden side af hækken – eller andre – føler sig krænket. Det vil i så fald være Straffelovens § 232 om blufærdighedskrænkelse, du kommer på kant med.

Tisser du op ad hækken mod naboen, kan du i ekstreme tilfælde bringe dig på kant med disse regler: Straffelovens § 232 om blufærdighedskrænkelse:

“Den, som ved uterligt forhold krænker blufærdigheden eller giver offentlig forargelse, straffes med bøde eller fængsel indtil 4 år”.

Tis ikke i maden
Urin fra mennesker har faktisk en ganske god gødningsværdi, og der findes haveejere, som bruger urin i haven for at få tingene til at gro bedre.

Derfor er der ikke så stor sandsynlighed for, at hækken tager skade. Dog indeholder urin en forholdsvis stærk koncentration af kvælstof. Du kan derfor risikere gule, afsvedne pletter i hækken, græsset eller blomsterbedet, hvis du vælger at tisse det samme sted hver gang. Undgå også at tisse på områder, hvor der gror mad.

Kilde: Bolius.dk 

 

DEL